INSPIRE 2013: The Green Renaissance

Parallel Sessions

Tuesday, June 25, 2013

Tuesday, June 25, 2013

14:00

Room: 1
INSPIRE Implementation IChair: Stefan Jensen
14:00
Sven Schade
Tuesday 25
14:20
14:40
15:00
Room: 2
INSPIRE Regional Implementation IChair: Massimo Craglia
14:00
Suzanne Mclaughlin
Tuesday 25
14:20
Koen Rutten
14:40
15:00
Cinzia Licciardello
Room: 3
INSPIRE Data Specifications IChair: Markus Seifert
14:00
Maria Vanda Nunes De Lima
Tuesday 25
14:15
Michael Lutz
14:30
Robert Tomas
14:45
15:00
Clemens Portele
Room: 4
INSPIRE Download Services IChair: Ioannis Kanellopoulos
14:00
Andreas Ahlberg
Tuesday 25
14:20
14:40
Timothy Duffy
15:00
Markus Jobst
Room: 5
Semantics IChair: Andrea Perego
14:00
Feroz Farazi
Tuesday 25
14:20
Stijn Goedertier
14:40
Joep Crompvoets
15:00
Sven Schade
Room: 6
Thematic Applications IChair: Paul Smits
14:00
Erwann Quimbert
Tuesday 25
14:20
Gabriele Gattiglia
14:40
Jarosław Bydłosz
15:00
Johannes Melles
Tuesday, June 25, 2013

Tuesday, June 25, 2013

16:00

Room: 1
INSPIRE Implementation IIChair: Vlado Cetl
16:00
Marc Leobet
Tuesday 25
16:20
Irena Ažman
16:40
17:00
Antti Jakobsson
Room: 2
INSPIRE Regional Implementation IIChair: Ray Boguslawski
16:00
Mark Doering
Tuesday 25
16:20
Steffen Goller
16:40
Gianni Siletto
17:00
Room: 3
INSPIRE Data Specifications IIChair: Michael Lutz
16:00
Christine Giger
Tuesday 25
16:20
Alberto Belussi
16:40
Astrid Feichtner
17:00
Anders Rydén
Room: 4
INSPIRE Download Services IIChair: Ioannis Kanellopoulos
16:00
Alan Beccati
Tuesday 25
16:20
Jiří Kvapil
16:40
17:00
Anna Halvarsson
Room: 5
Semantics IIChair: Monica De Martino
16:00
Adam Iwaniak
Tuesday 25
16:20
Silvana Griffa
16:40
Stephan Arnold
17:00
Pierluigi Cara
Room: 6
Thematic Applications IIChair: Robert Tomas
16:00
Jolanta Orlinska
Tuesday 25
16:20
16:40
Antonello Navarretta
17:00
Catia Godoli

Wednesday, June 26, 2013

Wednesday, June 26, 2013

09:00

Room: 1
SDI ImplementationChair: Vanda Lima
09:00
Pavel Vaniš
Wednesday 26
09:20
Sabine Hennig
09:40
Rodolfo Silva
10:00
Eric Van Praag
Room: 2
INSPIRE Cross Border IChair: Sven Schade
09:00
Kees Schotten
Wednesday 26
09:20
Anders Rydén
09:40
Sandra Van Wijngaarden
10:00
Anna Isaksson Forsgren
Room: 3
INSPIRE Data Specifications IIIChair: Paul Smits
09:00
Pier Lorenzo Fantozzi
Wednesday 26
09:20
Frans Van Diepen
09:40
Tatjana Kutzner
10:00
Giacomo Martirano
Room: 4
Network Services IChair: Massimo Craglia
09:00
Antonio F. Rodriguez
Wednesday 26
09:20
Joeri Robbrecht
09:40
Pierre Lagarde
10:00
Robin S. Smith
Room: 5
Semantics IIIChair: Riccardo Albertoni
09:00
Sabina Di Franco
Wednesday 26
09:20
Carlo Cipolloni
09:40
Iwona Kaczmarek
10:00
Julien Gaffuri
Room: 6
Thematic Applications IIIChair: Paul Smits
09:00
Mirosław Migacz
Wednesday 26
09:20
Susanne Schnorr - Baecker
09:40
Aoife Corcoran
10:00
Pina Grazia Ticca
Wednesday, June 26, 2013

Wednesday, June 26, 2013

14:00

Room: 1
INSPIRE Implementation IIIChair: Vlado Cetl
14:00
Raymond Sluiter
Wednesday 26
14:20
Peter Vodden
14:40
Dominique Laurent
15:00
Room: 2
INSPIRE Regional Implementation IIIChair: Piergiorgio Cipirano
14:00
Marion O'neill , Pat Holland
Wednesday 26
14:20
Benjamin Schnitzer
14:40
Andrea Fiduccia
15:00
María Cabello
Room: 3
INSPIRE Data Specifications IV
14:00
Maria Pia Congi
Wednesday 26
14:20
14:40
Federico Prandi
15:00
Jiri Hrebicek
Room: 4
Network Services IIChair: Robin Smith
14:00
Salvatore Costabile
Wednesday 26
14:20
Haico Van Der Vegt
14:40
Room: 5
Linked Data IChair: Stefan Jensen
14:00
Alexander Coley
Wednesday 26
14:20
Luis M. Vilches - Blázquez
14:40
Thomas Bandholtz
15:00
Pietro Nardone
Room: 6
Thematic Applications IVChair: Carmelo Attardo
14:00
Anne De Rudder
Wednesday 26
14:20
Stefano Nativi
14:40
Francesco D'amore
15:00
Franz Schenk
Wednesday, June 26, 2013

Wednesday, June 26, 2013

16:00

Room: 1
INSPIRE Implementation IVChair: Ioannis Kanellopoulos
16:00
Eva Pauknerova
Wednesday 26
16:20
Eliza Asendy
16:40
Rui Pedro Juliao
17:00
Room: 2
INSPIRE Regional Implementation IVChair: Piergiorgio Cipirano
16:00
Olav Peeters
Wednesday 26
16:20
Costamagna Simona
16:40
17:00
Maria José Lucena E Vale
Room: 3
GMES projectsChair: Francesco Pignatelli
16:00
Carlo Cipolloni
Wednesday 26
16:20
16:40
Room: 4
Network Services IIIChair: Robin Smith
16:00
Paloma Abad
Wednesday 26
16:20
Gianni Campanile
16:40
Mattia Santoro
17:00
Peter Parslow
Room: 5
Linked Data IIChair: Andrea Perego
16:00
Wednesday 26
16:20
Giovanni Ciardi
16:40
Luis M. Vilches - Blázquez
17:00
Giorgos Garbis
Room: 6
Thematic Applications VChair: Robert Tomas
16:00
Bernardo Mazzanti
Wednesday 26
16:20
Eugenio Trumpy
16:40
Stephan Gruijters

Thursday, June 27, 2013

Thursday, June 27, 2013

09:00

Room: 1
INSPIRE Implementation VChair: Vanda Lima
09:00
Alain Buogo
Thursday 27
09:20
Jitka Faugnerova
09:40
Carlos Laiginhas
10:00
Agnieszka Chojka
Room: 2
Enlargement and Integration IChair: Vlado Cetl
09:00
Thursday 27
09:10
Tomislav Ciceli
09:20
Marjana Zelic
09:30
Dragica Pajic
09:40
Christian Ansorge
09:50
Ezgi Sarmusak
10:00
Ovdii Maria
10:10
Bashkim Idrizi
Room: 3
Return on InvestmentChair: Graham Vowles
09:00
Giuseppe Conti
Thursday 27
09:20
Glenn Vancauwenberghe
09:40
Morten Lind
10:00
Marcin Grudzień
Room: 4
Geo PortalsChair: Massimo Craglia
09:00
Patrick Hogan
Thursday 27
09:20
Timo Aarnio
09:40
Peter Mozolik
10:00
Jens Stutte
Room: 5
Open DataChair: Carlo Cipolloni
09:00
Riitta Teiniranta
Thursday 27
09:20
Stefan Sandmann
09:40
Ulla Kronborg Mazzoli
10:00
Tor Gunnar Øverli
Room: 6
Thematic Applications VIChair: Francesco Pignatelli
09:00
Scott Wilson
Thursday 27
09:20
Volker Walter
09:40
10:00
Thursday, June 27, 2013

Thursday, June 27, 2013

14:00

Room: 1
INSPIRE Implementation VIChair: Ray Boguslawski
14:00
Nico Bonora
Thursday 27
14:20
14:40
Agnieszka Chojka
15:00
Kyrre Jordbakke
Room: 2
Enlargement and Integration IChair: Vlado Cetl
14:00
Özlem Esengin
Thursday 27
14:10
Darko Sisko
14:20
Gencay Serter
14:30
Sonja Dimova
14:40
14:50
Ebru Alarslan
15:00
Ferim Gashi
15:10
Room: 3
E-GovernmentChair: Francesco Pignatelli
14:00
Clare Hadley
Thursday 27
14:20
Laila Aslesen
14:40
Shane Crossman
15:00
Henning Sten Hansen
Room: 4
Geo Portals
14:00
Thursday 27
14:20
Angela Ionita
14:40
Ad Van Houtum
15:00
Sören Dupke
Room: 5
Open DataChair: Robert Tomas
14:00
Arnulf Christl
Thursday 27
14:20
Eva Kubatova
14:40
Simone Giannecchini
15:00
Martin Seiler
Room: 6
CITIZEN's Observatories - using and contributing to INSPIREChair: Arne J. Berre
14:00
Arne Berre
Thursday 27
14:20
Richard Rombouts
14:40
Stuart Wrigley
15:00
Vitaveska Lanfranchi
15:20